Rychlý kontakt

MUDr. Jindřich Pipek
ordinace zubního lékaře
Na stínadlech 445
397 01, Písek-Pražské předměstí
telefon: +420 382 272 220
mobil: +420 702 004 262

Ordinační hodiny
Po8:00 - 15:30
Út8:00 - 17:00
St8:00 - 15:30
Čt8:00 - 17:00
8:00 - 12:00

Zubní implantáty

Co to je zubní implantát?

Zubním implantátem rozumíme náhradu jakéhokoliv zubu ústní dutiny. Ať se jedná o ztrátu 1, 2 a více zubů v předním nebo v postranním úseku chrupu,
nebo jde o celkovou ztrátu zubů v jedné nebo v obou čelistech.
Implantát je složen z časti kořenové ( která není vidět), pilíře a protetické korunky.

implantologie_01 implantologie_02

Zubní implantát a jeho použití.

Pomocí zubních implantátů lze zamezit často obroušení vlastních zdravých zubů nebo zamezit nutnosti zhotovení často nepříjemné snímací protézy. Implantace je mnohdy i řešením problému nedržících zubních protéz, kdy pomocí 2-4 implantátů je kvalitní protéza fixovaná pomocí zásuvných spojů na implantáty(tzv.hybridní protéza).

Jak probíhá zavedení implantátu do čelisti?

Implantace je chirurgický zákrok, ale ne každý člověk jej může absolvovat. Důležité pro implantaci je celkové zdraví člověka a některé nemoci mohou omezit možnosti implantace: těžká cukrovka, stav po ozařování v oblasti hlavy a krku, užívá-li dlouhodobě kortikoidy, u různých kostních onemocnění, některých onemocnění krve, včetně krvácivých chorob, u vážnějších hormonálních a srdečních onemocnění a při vážnější poruše obranyschopnosti.
Důležité je též, aby před vlastní implantací byly kvalitně ošetřeny všechny kazy a kořenové kanálky zubů bez dřeně. Důležitá je i problematika parodontózy, kdy velké množství infekce je právě v okolí parodontózního zubu, je tedy nutné toto onemocnění léčit.
Před vlastní implantací je nutno provést tzv.implantologickou analýzu,která by měla zhodnotit daný konkrétní stav a jeho možnosti řešení.Vybrat správný implantát, délku, šířku, doplnit pomocná vyšetření, eventuelně zhotovit různé pomůcky pro zavedení implantátu...atd. .
Vlastní implantace probíhá v antibiotické cloně při místní anestesii a premedikaci, kdy je pacient zklidněn. Operace je bezbolestná a trvá u jednoho implantátu asi 60 min,u 6 ti implantátů asi 1,5-2 hodiny. U bázlivých pacientů je možno provést ošetření v tzv.analgosedaci, kdy prostřednictvím některých léků je pacient v jakémsi ospalém stavu a po zákroku si často mnoho nepamatuje.
Někdy z estetických důvodů je třeba zhotovit fixní adhesivní můstek, takže pacient neodchází bezzubý.
Pooperační stav je zejména první den mírně bolestivý, pacient užívá běžná analgetika a antibiotika .

implantologie_04 implantologie_05 implantologie_06 implantologie_07

V jakém věku je možno použít zubní implantát a jaká je jejich životnost ?

Teoreticky asi od 17-18 let, horní hranice není.
Pokud je implantát oseointegrovaný, tzn.je přijat organismem, není životnost implantátu omezena. Dlouhodobou životnost mohou ovlivnit různé faktory, jako celkové zdraví, péče pacienta o hygienu dutiny ústní, špatný vliv má i kouření a nerespektování rad lékaře.
Důležité jsou pravidelné návštěvy u dentální hygienistky a implantologa.
V předcházení komplikací je důležitá i včasná diagnostika onemocnění ústní dutiny, včetně zubních kazů a jejich komplikací, parodontopatií a neposledně i jejich včasná léčba.

Kolik budu potřebovat zubních implantátů?

Náhrada 1 zubu: 1 implantát, 2 zubů :1-2 implantáty.
Zkrácený zubní oblouk, kdy chybí všechny stoličky a mnohdy i třenové zuby: 1-2 implantáty.
Chybí všechny zuby v horní čelisti: 6-8 implantátů.
Chybí všechny zuby v dolní čelisti: 5-6 implantátů.

Za jak dlouho lze použít zubní implantát po ztrátě zubu a kdy budu mít „nový zub“?

Čím déle od ztráty zubu, tím více tkání se ztrácí, platí to zejména u předních zubů.
Je lépe implantovat časně hned do extrakční rány. Mnohdy příčinou ztráty zubu bývá úraz, kde je ztracený nejen zub, ale i okolní kostní a měkké tkáně (sliznice,dáseň). Potom je třeba provést chirurgický zákrok pro obnovu těchto tkání a ztrátu zubu řešit prozatímní nejlépe pevnou, přilepenou náhradou(adhesivní lepený můstek). Za 6-9 měsíců se potom může zavést implantát do nově vytvořeného lůžka. Období hojení, kdy se implantát integruje do kostní tkáně, probíhá 6-12 týdnů. Potom je možno provést vlastní protetické ošetření.
V určitých případech je možno provést implantaci a hned zhotovit protetickou práci, kdy pacient odchází po ošetření se zubem.
Vlastní protetická práce je vysoce estetická, pokud je použit např.celokeramický pilíř implantátu a celokeramická korunka. Mnohdy je nutno použít kovokeramickou konstrukci můstku, zejména v postranním úseku chrupu. Můstek je celý v barvě zubu a kovová část není vidět. Výborná estetika je dána dlouhodobou zkušeností implantologa a stavem tkání v ústní dutině, neposledně i spoluprací pacienta a jeho zdravotním stavem.

Cena implantace zubních implantátů.

S implantací  zubních implantátů  máme  téměř 20-ti letou zkušenost. Na našem pracovišti nabízíme tuzemské implantáty  firmy Lasak. Jsou to implantáty Impladent a BioniQ. Nabízíme i zahraniční implantáty  švédské firmy Nobel  BioCare. Dále v některých ojedinělých případech nabízíme žiletkové implantáty slovenské firmy Martikan. V současné době jsou žiletkové implantáty vytěsněny moderními implantáty šroubovými.
Cena se skládá:

1. z ceny za implantaci, protetický výkon, za implantační materiál - implantát, vhojovací váleček,  otiskovací člen, speciální otiskovací lžíci...atd.

2. z ceny za protetický pilíř (abutment) na implantát, protetickou korunku a pomocné materiály nezbytné pro výrobu protetické korunky

Například náhrada 1 zubu implantátem:

Typ výkonu Cena
Implantace + implantát  Impladent, BioniQ, výrobce firma Lasak (ČR) 18 000 Kč
Implantace +  implantát  Replace, výrobce  firma Nobel Biocare (Švédsko) 21 000 Kč
Implantace + implantát BICON short implants, výrobce firma BICON (USA) 27 000 Kč
Protetická korunka 4500-9500 Kč
Protetický pilíř (abutment) na implantát

2500-4500 Kč