Rychlý kontakt

MUDr. Jindřich Pipek
ordinace zubního lékaře
Na stínadlech 445
397 01, Písek-Pražské předměstí
telefon: +420 382 272 220
mobil: +420 702 004 262

Ordinační hodiny
Po8:00 - 15:30
Út8:00 - 17:00
St8:00 - 15:30
Čt8:00 - 17:00
8:00 - 12:00

Stomatochirurgie

stomatochirurgie_01Většinu onemocnění v dutině ústní lze léčit konzervativním, nechirurgickým způsobem. Pokud není vyhnutí, přichází v úvahu různé chirurgické metody léčby. V dnešní době je tendence provádět co nejšetrnější operační metody, které pacienta nejméně omezují ve zdraví, zkracují dobu hojení a tak i dobu nemoci.

Nejčastějším zákrokem v zubní chirurgii je extrakce(vytažení) zubu.Velice častým a pacienty často neoprávněně obávaným výkonem je extrakce zubu moudrosti nebo chirurgická léčba zubů s váčky tzv.resekce (amputace) kořenového hrotu. Samostatnou kapitolu tvoří implantologie, dále chirurgie měkkých tkání a parodontu.

Většinu výkonů ve stomatologické chirurgii lze provést ambulantně, samozřejmě bezbolestně v místní anestesii, často za použití tzv. premedikace, jejímž cílem je zklidnění pacienta a zajištění optimálního operačního průběhu. Velice výhodné je použití stomatologického laseru. Některé malé laserové výkony lze dokonce provést bez použití anestetika a nebo jen s minimálním množstvím anestetika. Laserové ošetření zkracuje a urychluje dobu hojení a snižuje procento komplikací.

Výkony ve stomatochirurgii provádíme podle nejnovějších poznatků s cílem co nejrychlejšího navrácení pacienta do zdraví, s žádnou nebo minimální pracovní neschopností. Samozřejmě lze stomatochirurgické výkony provést v celkové anestesii na specialisovaných pracovištích s materiálním, přístrojovým vybavením a personálním zajištěním pro celkovou anestesii a s lůžkovou částí. Takovou péči naše pracoviště neposkytuje. Celková anestesie má i některá rizika ovlivňující celkové zdraví a pacient stráví určitou krátkou dobu na takovémto pracovišti.

Před absolvováním stomatochirurgického výkonu je třeba zhodnotit celkový zdravotní stav pacienta, vyšetřit důkladně nejen dutinu ústní, provést rentgenovou diagnostiku a v ojedinělých případech spolupracovat s jinými odbornými pracovišti( např. pokud pacient užívá léky omezující srážení krve, u některých celkových vážnějších onemocnění…atd.).

Většina stomatochirurgických výkonů je hrazena zdravotními pojišťovnami, výjimku tvoří např.implantologické výkony, parodontologické výkony estetického charakteru, použití laseru, náhrada kostních tkání, ostatní výkony nehrazené zdravotními pojišťovnami.

Pokud budete odesláni Vaším ošetřujícím lékařem k stomatochirurgickému výkonu, je vhodné předem si domluvit termín.