Rychlý kontakt

MUDr. Jindřich Pipek
ordinace zubního lékaře
Na stínadlech 445
397 01, Písek-Pražské předměstí
telefon: +420 382 272 220
mobil: +420 702 004 262

Ordinační hodiny
Po8:00 - 15:30
Út8:00 - 17:00
St8:00 - 15:30
Čt8:00 - 17:00
8:00 - 12:00

Protetika

protetika_01Pokud dojde k větší ztrátě tvrdých zubních tkání, je třeba je nahradit např.výplní. Mnohdy již nelze zhotovit zubní výplň a je nutno na postiženém zubu (zubech) zhotovit tzv.protetickou korunku.

Pokud je třeba nahradit ztrátu jednoho nebo více zubů, lze zhotovit tzv.protetický můstek, který využívá nejméně 2 okolní zuby.

protetika_02

V obou případech se jedná o fixní (pevné) protetické náhrady, které jsou přilepeny k zubu (zubům) a člověk je vnímá jako své vlastní zuby. Nevýhodou fixních protetických náhrad je to, že je nutno obrousit někdy i zdravé zuby.
Abychom nemuseli zuby brousit, je možno zhotovit v místě chybějícího zubu (zubů) zubní implantát (implantáty) a zhotovit zubní fixní korunku nebo můstek. Je to finančně náročnější řešení, ale zabrání broušení zdravých okolních zubů.

protetika_03 protetika_04

Pokud nastane ztráta většího počtu zubů a nelze již zhotovit pevnou (fixní) zubní náhradu, lze vyrobit tzv.snímací zubní náhradu. Ve většině případů není nutno brousit okolní zuby a je možno zhotovit různé typy snímacích náhrad s různými cenovými relacemi.
protetika_05Nejjednodušší a nejméně kvalitní jsou protézy se slizničním přenosem žvýkání. Jsou vyrobeny z růžové pryskyřice v barvě dásně s jednoduchými drátěnými sponovými dílci, které  slouží k držení protézy na zbývajících zubech.
Nevýhodou je velký rozsah protézy, slizniční přenos žvýkacího tlaku a páčivý efekt drátěných sponových dílců na zbývající zuby. Zuby jsou fyziologicky přizpůsobeny žvýkacímu tlaku, ale sliznice na kterou nasedá protéza ne. Při žvýkání s protézou s převážně slizničním přenosem žvýkacího tlaku dochází ke změnám sliznice, kosti čelistí a mnohdy k různým onemocněním, která vyžadují chirurgickou léčbu.

Kvalitnější a složitější jsou protézy s kombinovaným přenosem žvýkacího tlaku jak na zuby, tak na sliznici dutiny ústní. Jsou vyrobeny s kovovými spojovacími prvky, třmeny, ploténkami, litými kovovými sponovými dílci a náhradou zubů, které jsou uloženy v růžovém těle protézy. Výhodou je, že spojovací kovové části jsou tenké a redukované, protéza není tak rozsáhlá, přenos žvýkacího tlaku je částečně na některé zbývající zuby a páčivý efekt na tyto zuby není tak výrazný jako u předcházející protézy.

protetika_11

Velmi kvalitní je tzv.nesponová snímací protéza, která velmi dobře drží na zbývajících zubech. Výhodou je žvýkací tlak a minimální páčivý efekt na okolní zuby, redukované tělo protézy. Nevýhodou je nutnost brousit některé okolní zuby a zhotovit na nich speciální zařízení na držení protézy, vysoká cena.

protetika_12

V některých případech, při velké ztrátě zubů lze zhotovit snímací hybridní zubní protézu. Tato protéza vypadá na první pohled jako celková, ale pod ní se skrývají různé retenční prvky fixované na zuby, kořeny nebo implantáty, které protézu přidržují a zlepšují tak její funkci. Výhodou je částečný přenos žvýkacího tlaku na zuby a pevnější držení protézy.

Nejelegantnější, ale finančně náročnější řešení ztráty zubů, je pomocí zubních implantátů.
Na různém počtu zubních implantátů je pevný zubní můstek nebo na 2-4 implantátech je připevněna snímací hybridní náhrada.

protetika_13 protetika_14

Pokud chybí všechny zuby v čelisti, je nutno zhotovit tzv.celkovou zubní protézu. Tato snímací protéza nahrazuje všechny zuby v čelisti, je rozsáhlá, zasahuje na patro a v dolní čelisti do tvářových kapes a k jazyku. Držení protézy ve většině případech v horní čelisti nečiní problém. Ovšem u dolní čelisti je držení problematické. Protéza často tlačí a dlouze se musí upravovat. Jeden z důvodů, proč tomu tak je, je malá plocha protézního lože dolní čelisti. Nevýhodou celkové protézy je čistě slizniční přenos žvýkacího tlaku.

U celkových defektů je opět možno jako alternativu zvolit finančně přijatelnější kombinaci zubní  implantáty + snímací protéza (hybridní) nebo finančně náročnější kombinaci více zubních implantátů( 5-8 ) + fixní můstek.

Lze předejít nošení zubní protézy?

Ve většině případů je možno předejít ztrátě zubních tkání a zubů.
Nejčastější příčinou ztráty zubů je zubní kaz a jeho komplikace a onemocnění parodontu.
Mnohdy se pacienti zdráhají investovat svůj čas a finanční prostředky na prevenci a léčbu těchto onemocnění. Pravidelné kontrolní vyšetření a včasná léčba u stomatologa a pravidelné návštěvy u naší dentální hygienistky mohou zabránit těmto ztrátám.

Nemohu se rozhodnout jakou náhradu zubů si nechat zhotovit?

Nejvhodnější pro správný přenos žvýkacího tlaku jsou fixní korunky a můstky. Pokud je nutno zhotovit snímací protézu, je nejméně kvalitní zhotovit protézu se slizničním přenosem žvýkacího tlaku. Tyto nekvalitní protézy spolu s nízkou hygienou dutiny ústní často přináší některá onemocnění sliznice dutiny ústní (infekční kandida, otlaky, listovité zduření sliznice ústní aj.). Tato onemocnění se mnohdy musí zdlouhavě léčit a někdy i chirurgicky.

Když budu mít „falešné zuby“, budu mít od zubů pokoj?

Nejjednodušší a nejlevnější je hygiena o své vlastní zdravé zuby. Větší úsilí vzniká u protetické korunky nebo můstku. Je potřeba více hygienických pomůcek. Jejich výběr a instruktáž práce s nimi provádí naše dentální hygienistka.
Také o jakoukoliv snímací protézu je třeba se starat. Protéza musí být neustále ve vlhku, buď v ústech nebo ve vodě ve sklenici. Žádná šumivá tableta Vám protézu nevyčistí. Optimální je používat speciální kartáček na protézy, který včetně instruktáže nabízí opět naše dentální hygienistka. Je potřeba pravidelně kartáček na protézy měnit, protože podobně jako u kartáčků na zuby se v něm množí mikroby. Doporučujeme jednou za měsíc.
Po přilepení můstku nebo odevzdání snímací protézy tak péče o zuby a protetické práce nekončí. Opakované návštěvy u dentální hygienistky a zubního lékaře Vám zajistí trvanlivost protetické práce.

Co hradí zdravotní pojišťovny?

Plně hradí zdravotní pojišťovny pouze velmi jednoduché, nepohodlné a neestetické náhrady. Jsou to celokovové korunky a jednoduché robustní snímací náhrady se slizničním přenosem žvýkacího tlaku.
Některé kvalitnější náhrady jsou hrazeny částečně pacientem a částečně pojišťovnou.
Čím větší kvalita, estetika a pohodlí pacienta, tím větší finanční účast pacienta.
Ty nejkvalitnější zubní náhrady jsou plně hrazeny pacientem. Cena za estetickou korunku se pohybuje od 3500 do 8 700 Kč. Cena můstku je daná jeho rozsahem. Cena za snímací protézu  se pohybuje od 4500 do 25 000 Kč.

Kde jsou vyráběny protetické práce?

Výroba protetických  náhrad je velice složitá a velmi náročná. Tuto práci provádí  specialisté  vystudovaní v oboru zubní laborant. Naše pracoviště nemá vlastní  protetickou laboratoř, ale dlouhodobě spolupracuje s výbornou protetickou laboratoří . Více na www.k-dentpi.cz.