Rychlý kontakt

MUDr. Jindřich Pipek
ordinace zubního lékaře
Na stínadlech 445
397 01, Písek-Pražské předměstí
telefon: +420 382 272 220
mobil: +420 702 004 262

Ordinační hodiny
Po8:00 - 15:30
Út8:00 - 17:00
St8:00 - 15:30
Čt8:00 - 17:00
8:00 - 12:00

Estetika ve stomatologii

estetika_01Estetický výsledek ošetření ve stomatologii je přáním každého člověka.
Málo komu se líbí černé či zabarvené výplně, tmavé pigmentace zubů, nevyhovující tvar a postavení zubů a čelistí. Neestetické jsou zarudlé zanícené dásně s povlaky a zubním kamenem. Celkovou změnu výrazu obličeje způsobí propadlé rty po ztrátě zubů nebo nevhodná protetická práce.
Estetika zasahuje do všech oborů stomatologie. Vždy je třeba brát v úvahu estetický výsledek ošetření. Někdy k tomuto estetickému výsledku vede snadnější cesta, mnohdy ošetření vyžaduje četné postupné kroky s použitím nejkvalitnějších materiálů a technologických postupů. Výsledkem je potom rozzářený úsměv spokojeného pacienta s bílými zuby, růžovými dásněmi a pravidelnými liniemi rtů a obličeje.

Bílé výplně

estetika_02Za poslední desetiletí se výrazně zvýšila kvalita kompozitních materiálů, které se používají především pro zhotovení bílých neviditelných plomb (výplní). Rovněž kvalita spojení výplně se zubem(adhesivní systémy) se nepoměrně zvýšila a postupně mizí problémy s často se uvolňujícími výplněmi.
Bílé výplně mohou často nahradit velmi zničený zub kazem nebo úrazem a předejít ošetření protetickou korunkou. Použití takovýchto výplní je možné v rozsahu všech zubů. Podmínkou je výborná hygiena v dutině ústní.
Dospělým pacientům tyto výplně nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Celokeramické korunky a fasety

estetika_03Kvalita a estetika celokeramických korunek a faset je dána zejména jejich vlastnostmi jako jsou vynikající barva, translucence, pevnost a biokompatibilita. Jsou neodlišitelné od vlasních zubů.
Mnohdy již nelze zhotovit výplň a je nutno zhotovit korunku. Je třeba nejdříve poškozený zub upravit preparací, broušením. Jednoduše otisknout situaci v ústech a v laboratoři přímo na míru zhotovit celokeramickou a vysoce estetickou korunku.
Faseta není korunka, ale nahrazuje přední část zubu, jeho tvář. Preparací přední části zubu se vytvoří prostor pro tuto fasetu a po otisku a zhotovení v laboratoři se přilepí na přední část zubu. Celokeramické korunky a fasety jsou částečně hrazeny pojišťovnou. Některé jsou plně hrazeny pacientem. Cena se pohybuje od 3000 do 9000 Kč.

 

Bělení zubů

Každý pacient není spokojen z barvou svých zubů a žádá jejich bělení.
Většinou se jedná o zuby horní čelisti, v rozsahu řezáků a špičáků.
Před vlastním bělením je důležité ošetřit všechny kazy zubů, odstranit zubní kámen a pigmenty naší hygienistkou. Bělením zubů lze dosáhnout vybělení o 2 - 4 odstíny. Potom se musí přepracovat stávající bílé výplně a estetické korunky, protože mají vzhledem k vyběleným zubům jiný odstín.
estetika_04Bělení zubů provádíme pomocí specielního nosiče z pryskyřice, do kterého si pacient nanese bělící gel a nasadí na své zuby .Bělení probíhá po dobu spánku, přes noc. To pacient provádí několik dní až týdnů. Někdy je třeba bělení zopakovat za 2-3 roky, protože úroveň vybělených zubů se sníží.
Zuby mohou být zabarveny pigmenty z potravy nebo zubním kamenem a povlaky. Toto získané zabarvení odstraní naše dentální hygienistka. Stává se, že po vyčistění zubů hygienistkou, pacient od bělení ustoupí, protože mu esteticky vyhovuje barva vlastních čistých zubů a zdravých dásní.
V některých případech jsou zuby zabarveny výplní a mají žluté, hnědě-červené, či šedé zabarvení. Je možné takový stav vyřešit vnitřním vybělením zubu. Do vytvořené dutinky v zubu je lékařem nanesena bělící pasta na dobu asi 4-5 dní. To lze i několikrát opakovat do dosažení optimálního vybělení. Potom se bělící pasta odstraní a zub se opatří estetickou výplní.
Bělení zubů je plně hrazeno pacientem. Zdravotní pojišťovny jej nehradí.  Cena vnitřního bělení zubu se pohybuje od 3000 do 3400 Kč. Cena bělení povrchu zubů je daná cenou nosiče a bělící složkou.

Stomatochirurgická plastika dásní a sliznice dutiny ústní

Vlivem některých kovů, které jsou obsaženy v protetických korunkách nebo kořenových čepech, které zpevňují oslabený zub, může dojít k temnému zabarvení okolní dásně nebo sliznice. Pokud je tato situace ve frontálním úseku chrupu, často pacient přichází na naše pracoviště s požadavkem vyřešení estetického problému.
Mnohdy je třeba přepracovat a vyměnit nejen kořenové čepy nebo korunky za jiné estetičtější, ale i chirurgickou cestou ošetřit zabarvenou dáseň. Výkon se provádí v místní anestesii, dáseň se plasticky upraví. Většinou se jedná o malý chirurgický zákrok.
Další estetický problém je nerovnost linie okraje dásní. Příčinou může být vrozený stav, různé choroby zubů a parodontu nebo vzniká vlivem stárnutím člověka. Stav lze vyřešit plastickou úpravou okraje dásní, kdy se malá část dásně,nebo sliznice  chirurgicky odstraní nebo naopak přidá. Jedná se o štěpové mikrochirurgické operace, které provádíme v místním znecitlivění. Hojení trvá u jednoduchých výkonů 4 -7 dní, u složitějších výkonů 7-12 dní.
Výkon není hrazen zdravotní pojišťovnou a je hrazen pacientem. Cena ošetření se pohybuje podle množství ošetřených zubů a typu danného výkonu.

Ortodontická léčba

estetika_05Naše zuby by měly mít fyziologický tvar, správnou velikost, délku i šířku. Důležité je i fyziologické postavení každého zubu i čelistí navzájem.
Pokud zub(zuby) nemají správnou velikost, tvar, postavení, jsou různě skloněny nebo rotovány, není ohrožena pouze jejich estetika. Zuby jsou ohroženy přetížením, oslabováním kosti čelistí a parodontu zubů, častěji se zde hromadí plak, častěji vznikají kazy a jejich komplikace. Tyto stavy a onemocnění tak způsobují předčasnou ztrátu zubů.
Neestetické postavení zubu nebo změnu tvaru zubu(zubů) můžeme na našem pracovišti změnit výplní či korunkou. Při použití moderních materiálů a technologických postupů lze mnohdy vytvořit vysoce estetický stav.
Složitější problémy řeší odborníci ortodoncie, se kterými naše pracoviště dlouhodobě spolupracuje. Nevýhodou je délka léčby 12-24 měsíců a udržovací dlouhodobá léčba.
V součinnosti s ortodontickým pracovištěm provádíme přípravu na vlastní ortodontickou léčbu, kam patří ošetření kazů, extrakce zubů, léčba onemocnění parodontu … aj. .
Velice důležitá je v průběhu ortodontické léčby správně nacvičená hygiena u pacientů, kteří nosí fixní ortodontický aparát. Pacient je v péči naší dentální hygienistky.
Některé výkony jsou hrazeny částečně zdravotní pojišťovnou, některé jsou hrazeny plně pacientem. Cena je určována lékařem ortodontistou.